کــــلام معصـــــوم (ع)
 
بانک اطلاعاتی حدیث و سخن بزرگان

پیش از ذکر مکاتبات حضرت باید تذکر دهیم که شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی روزگار حضرت عسکری (علیه السلام) با دیگر زمانها بسیار متفاوت است؛ چرا که امام به دلایل گوناگون زیر حصر نظامی است یا در زندان به سر می برد. از این رو امام نمی توانست بسان دیگر ائمه (علیهم السلام) به ترتیب اصحاب و یاران خویش بپردازد. شرایط بسیار نابسامان سیاسی این دوره و کوتاه بودن عمر و اندک بودن دوره امامت حضرت از عواملی است که در این امر نقش داشته است. بدین جهت امام از راه نامه با برخی از شیعیان ارتباط برقرار می کند تا حقایق راستین جامعه و موقعیت حساس زمان را برای آنها بیان کند. و همچنین برخی از این نامه ها به تبیین درست مسائل اعتقادی می پردازد، چرا که امام ارتباط حضوری سهل و آسانی با جامعه ندارد تا آنها مسائل دینی و اجتماعی خویش را از حضرت بپرسند و امام به آنها پاسخ دهد. بدین منظور نامه های چندی را امام برای شیعیان صادر کرده که، به نکات مهم برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

...برای مشاهده به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ 91/12/06 توسط سید مهدی

قال علی عليه ‏السلام :

صِيانَهُ المَرأةِ أنعَمُ لِحالِها وَأدوَمُ لِجَمالها . 

امام على عليه‏ السلام :

صيانت زن او را شادابتر و زيبايى‏اش را پايدارتر مى‏كند . 

غرر الحكم : 5820

منتخب ميزان الحكمة : 130


نوشته شده در تاريخ 91/12/06 توسط سید مهدی

عَنِ الاِمامِ الصَّادِقِ - عليه السلام - قال: حَصِّنُوا أمْوالَكُمْ وَ فَرُوجَكُمْ بِتِلاوَةِ سُورَةِ النُّورِ وَ حَصِّنُوا بِها نِسائَكُمْ فَاِنَّ مَنْ أدْمَنَ قَرائَتَها فِي كُلِّ يَوْمٍ أوْ فِي لَيْلَةٍ لَمْ يَزْنِ أحَدٌ مِنْ بَيْتِهِ أبَداً حَتّي يَمُوتَ. 

امام صادق - عليه السلام - فرمودند: خانواده و اموال خود را با قرائت سوره نور حفظ كنيد و زنان خود را بوسيله آن مصون و محفوظ نگه داريد زيرا كسي كه دائماً روزي يكبار اين سوره را قرائت كند، هيچ فردي از اهل منزل او به فحشا كشانده نخواهند شد.

«نور الثقلين، ج 3، ص 583»


نوشته شده در تاريخ 90/12/01 توسط سید مهدی